W pierwszych tygodniach rozwoju płodu wykształcają się nie tylko organy, ale również tak zwane zawiązki zębów. Oznacza to, że uzębienie jest ukryte wewnątrz dziąseł, zanim nastąpi proces ząbkowania. Dlatego dbanie o higienę jamy ustnej u dzieci powinno być wprowadzone już na bardzo wczesnym etapie ich życia. Pozwoli to uniknąć w przyszłości wielu nieprzyjemnych i bolesnych problemów związanych nie tylko z jamą ustną, ale ogólną kondycją uzębienia. W poniższym artykule podpowiemy młodym rodzicom, od kiedy myć zęby dziecku i jakie stosować do tego preparaty i przyrządy. Wyjaśnimy również, dlaczego higiena jamy ustnej u najmłodszych jest taka ważna i jakie skutki może wywołać jej brak.
Zanim pojawią się pierwsze ząbki
Wiele osób spiera się, od kiedy myć zęby dziecku. Niektórzy uparcie twierdzą, że pielęgnacja jamy ustnej u dzieci zaczyna się dopiero po ząbkowaniu. Nic bardziej mylnego. Powinna zacząć się zaraz po porodzie. Powstałe z resztek mleka osady gromadzą się w jamie ustnej i wpływają niekorzystnie na jej florę. Dbanie o higienę ma więc kluczowe znaczenie od pierwszych momentów życia. Do usunięcia osadów z mleka najlepiej użyć namoczonego w wodzie wacika lub jałowej gazy. Z czasem można je zamienić na silikonową szczoteczkę. Niezależnie od przyrządu, myjąc dziąsła dziecka, należy robić to bardzo delikatnie, aby nie podrażnić skóry i nie doprowadzić do stanu zapalnego. Przyzwyczajenie dziecka od najwcześniejszych chwil życia do mycia jamy ustnej, na pewno zaprocentuje w przyszłości.
Mycie zębów u niemowlaka
Kiedy pojawiają się pierwsze ząbki, należy zamienić gaziki na profesjonalną szczoteczkę do ich czyszczenia. W tym okresie higiena jamy ustnej jest konieczna i bardzo potrzebna. Najlepsza będzie do tego niewielka szczoteczka z bardzo miękkim włosiem. Pamiętajmy, że proces ząbkowania nie należy do najprzyjemniejszych. Dziąsła bolą, są nabrzmiałe i często mocno poranione. Odpowiednio dobrana szczoteczka pozwoli uniknąć dyskomfortu i nie przysporzy maluszkowi dodatkowego bólu. Powinna wręcz przynosić ulgę dzięki delikatnemu masowaniu dziąseł podczas szczotkowania. Szczoteczki do zębów
Pasta do zębów – czy to konieczność?
Wiemy już, od kiedy myć zęby dziecku oraz jakich przyrządów używać na początku przygody z dbaniem o higienę jamy ustnej. W momencie, gdy pojawiają się pierwsze ząbki, koniecznie należy zacząć używać do ich mycia nie tylko szczoteczki. Na rynku dostępnych jest mnóstwo środków do czyszczenia jamy ustnej dla maluszków. Pasty miętowe, owocowe, z fluorem lub bez a nawet z dodatkiem cukru – wybór jest ogromny. Są one zupełnie bezpieczne, posiadają odpowiednie atesty i certyfikaty jakości. Na początku używamy niewielkich ilości środka do czyszczenia zębów. Wraz z rozwojem dziecka i pojawianiem się nowych ząbków można zwiększać ilości podawanej pasty. Warto też zwrócić uwagę, że dla maluszków najlepsze będą pasty z małą zawartością fluoru. Zbyt duże jego stężenie może zaszkodzić delikatnemu uzębieniu. Jeżeli nie jesteśmy pewni, jaką pastę do mycia zębów wybrać dla dziecka, warto skonsultować się ze stomatologiem.
Pierwsza wizyta u stomatologa
Dbanie o uzębienie maluszka jest jedną z podstawowych zasad higieny jamy ustnej. Warto się do tego dobrze przygotować. Nie zawsze w internecie znajdziemy odpowiedzi na wszystkie pytania, często są one bardzo rozbieżne i ciężko znaleźć złoty środek. Dlatego, jeżeli zastanawiasz się, od kiedy myć zęby dziecku i w jaki sposób to robić, najlepiej skonsultuj się ze stomatologiem. Jeżeli dziecko już ząbkuje, podczas wizyty lekarz sprawdzi dokładnie stan uzębienia, a także przekaże wiele cennych informacji dotyczących dbania o higienę jamy ustnej. Do specjalisty warto też zgłosić się, jeżeli zauważymy coś niepokojącego. Pierwsze oznaki próchnicy lub stan zapalny w jamie ustnej powinien być sygnałem, że potrzebna jest natychmiastowa pomoc stomatologa.
Dlaczego higiena jamy ustnej jest taka ważna?
Wielu rodziców z pewnością zastanawia się teraz, po co tyle zachodu? Niestety, już od najmłodszych lat dzieci narażone są na choroby zębów, zwłaszcza próchnicę. Przybiera ona bardzo różne formy, a na wczesnym etapie życia malucha najczęściej pojawia się próchnica butelkowa. Charakteryzuje się ona bardzo szybkim rozwojem i rozprzestrzenianiem się na zębach, a nieleczona może mieć bardzo poważne skutki. Próchnica bardzo często powoduje późniejsze problemy ortodontyczne. Przyczynia się też do rozwoju poważnych wad wymowy.
U dzieci, zwłaszcza maluszków, częstą dolegliwością są stany zapalne w jamie ustnej. Afty lub pleśniawki pojawiają się najczęściej na skutek zakażenia drożdżakami. Dzieje się tak na przykład, kiedy dziecko wkłada do buzi zanieczyszczony smoczek lub elementy zabawek. Infekcja zazwyczaj ciężko się goi, wywołuje nieprzyjemny ból, a to utrudnia dziecku jedzenie. Od kiedy myjemy zęby dziecku i dbamy o higienę, zwiększamy jego szansę na uniknięcie bolesnych problemów nie tylko z uzębieniem, ale również z jamą ustną.