Zaburzenia pracy układu oddechowego obejmują wszystkie zmiany w sposobie oddychania. Spowolnienie czy przyspieszenie oddechu, bezdech senny, przewlekły kaszel, świszczenie podczas oddechu, a także ciężki oddech, czyli duszność są sygnałem organizmu, że dzieje się coś nie tak. Jak sobie radzić w trudnościach oddechowych? Jakie mogą być ich przyczyny? Kiedy należy wybrać się do lekarza? Sprawdzamy!
Prawidłowy oddech
Oddech jest jedną z podstawowych funkcji organizmu, choć najczęściej zachodzi całkowicie nieświadomie. Kontrolę nad nim sprawuje ośrodek oddechowy znajdujący się w mózgu. Oddychanie polega na usuwaniu z organizmu nadmiaru dwutlenku węgla, a jednocześnie zapewnieniu wszystkim komórkom niezbędnego do życia tlenu. Prawidłowe oddychanie pozwala dostarczyć do komórek organizmu tlen, czyli budulec przemian biochemicznych, dzięki czemu wszystko dobrze funkcjonuje, a Ty czujesz się zdrowy i pełny energii.
Są jednak sytuacje, w których pojawiają się problemy z oddychaniem. Staje się ono trudne, co zagraża zdrowiu, a czasem nawet życiu.
Objawy ciężkiego oddechu
Ciężki oddech to nic innego jak swego rodzaju dysfunkcja oddechowa. Potocznie mówi się o duszności, która jest bardzo subiektywnie odczuwana i nie ma jednoznacznej definicji. Jedni twierdzą, że czują, jakby mieli położoną cegłę na klatce piersiowej, inni przy próbie głębszego oddechu odczuwają ból, ukłucie. Wspomina się również o zawrotach głowy oraz omdleniach. Niezależnie od tego, jakie są bezpośrednie objawy duszności, należy zastanowić się nad jej przyczyną, która ma kolosalne znaczenie w dalszym leczeniu.
Ciężki oddech – przyczyny
Problemy oddechowe są bardzo uciążliwe w normalnym życiu. Zwłaszcza gdy napady duszności zdarzają się w najmniej oczekiwanym momencie. Przyczyną takiego stanu mogą być bardzo poważne choroby, zarówno ze strony układu oddechowego, naczyniowo-sercowego, jak również nerwowego. Dlatego przy długo trwających problemach oddechowych, zdecydowanie należy zasięgnąć porady lekarza.
Ciężki oddech – problemy od strony układu oddechowego
Mając ciężki oddech, najczęściej doszukujesz się przyczyny w chorobach układu oddechowego? I prawidłowo! Jest to najbardziej powszechna przyczyna duszności. Powtarzające się objawy zadyszki przy niewielkim wysiłku fizycznym lub nawet podczas spoczynku mogą być związane z astmą oskrzelową lub zapaleniem płuc. Zaburzenia oddechowe mogą również wynikać z niedrożności lub obrzęku którejś z części górnych dróg oddechowych (gardła, krtani, tchawicy). Zalegający śluz utrudnia prawidłowy przepływ powietrza, a co za tym idzie, oddech staje się bardzo ciężki i nienaturalny.
Ciężki oddech, a koronawirus
W dobie obecnej pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 warto zwracać szczególną uwagę na nagłe i ostre zaburzenia oddychania. Suchy, męczący kaszel, spłycony oddech, a także podwyższona temperatura i ogólne zmęczenie mogą być objawami zakażenia. Jeśli masz tego typu objawy, nie zwlekaj i koniecznie skontaktuj się ze swoim lekarzem rodzinnym.
Ciężki oddech – problemy z sercem
Możliwymi przyczynami powtarzających się duszności z pewnością mogą się okazać nieprawidłowości ze strony układu sercowo-naczyniowego. Do najpoważniejszych z nich należą bezsprzecznie niewydolność serca oraz zawał mięśnia sercowego. Warto również wziąć pod uwagę choroby sercowe w rodzinie. Zaburzenia rytmu serca lub utrzymujące się nadciśnienie tętnicze mogą przyczynić się do ciężkiego oddechu, a nawet bezdechów nocnych. Kardiolog po wykluczeniu innych potencjalnych dolegliwości, powinien wykonać badania pod kątem uszkodzenia zastawek sercowych.
Ciężki oddech – choroby cywilizacyjne
Stres, brak snu i nieprawidłowe odżywianie mogą również wpływać na problemy oddechowe. Choć w teorii mogłoby się wydawać, że te sprawy nie są ze sobą w żaden sposób powiązane. Niestety jednak nadwaga i otyłość nie są sprzymierzeńcami w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Złogi tłuszczu odkładają się nie tylko pod warstwą skóry, ale też w naczyniach krwionośnych. Zmniejszony przepływ krwi prowadzi do jej zastoju w naczyniach krwionośnych w płucach, a stamtąd wnika do pęcherzyków płucnych. Przez co niejednokrotnie spłyca nam się oddech. Problemy psychiczne, stres, nerwica lękowa bezwzględnie mogą doprowadzić do pojawienia się ciężkiego oddechu. Nie bez kozery mówi się o wzięciu głębokiego oddechu w sytuacjach stresowych lub lękowych. Przy prawidłowym oddechu przeponowym, rozszerza się powierzchnia oddechowa płuc. A dostarczenie większej ilości tlenu do komórek poprawi nasze samopoczucie.
Pamiętaj, że nie wolno bagatelizować ciężkiego oddechu i zawsze warto zasięgnąć w tej sprawie opinii lekarza.