W każdej domowej apteczce powinno znaleźć się kilka rzeczy, które w razie nagłej sytuacji losowej będą przydatne. Pozwolą one odpowiednio opatrzyć ranę, skaleczenie albo poważniejszy uraz. W życiu nie wszystko jesteś w stanie przewidzieć i wiele może Cię zaskoczyć. Dlatego warto, by w takich chwilach zachować zimną krew i trzeźwy umysł. Oczywiście nikt nie chciałby doświadczyć trudnych sytuacji, ale jeśli się wydarzą, bądź na nie przygotowany. Dziś wytłumaczymy Ci, czym jest bandaż kohezyjny. Zastosowanie tego rodzaju opaski nie wymaga wiązania. Podpowiemy Ci również, kiedy warto sięgnąć po takie rozwiązanie.
Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak założyć wenflon? Jeśli nie jesteś pielęgniarką, lekarzem bądź ratownikiem medycznym temat ten raczej nie dotyczy Cię od strony praktycznej. Może zdarzyć się jednak sytuacja, że trafisz do szpitala i zostanie Ci założony wenflon albo zajdą okoliczności, które zmuszą Cię do wykonania tej czynności. Co warto wiedzieć o wenflonie i jak założyć go prawidłowo? Oto najważniejsze informacje, które nieco przybliżą Ci jego działanie.
Profilaktyka i dbałość o zdrowie to podstawa długiego i witalnego życia. Stara zasada, która mówi o tym, że lepiej zapobiegać niż leczyć, wciąż nie traci na ważności. Regularne badania i monitorowanie swojej formy powinno być nawykiem każdego człowieka. Istnieją wskaźniki zdrowia możliwe do sprawdzenia jedynie w odpowiednim laboratorium lub u specjalisty – ale na nich możliwości diagnostyczne się nie kończą. Na szczęście niektóre czynniki możemy kontrolować samodzielnie. Należy do nich niezwykle ważne ciśnienie tętnicze. Czy warto postawić na zakup ciśnieniomierza nadgarstkowego, czy naramiennego? Oto garść najważniejszych informacji, które pomogą Ci odpowiedzieć na to pytanie.
Dobrze zaopatrzona apteczka pozwala udzielić pierwszej pomocy w nagłych sytuacjach. To niepozorne pudełko ze środkami medycznymi może być potrzebne w najmniej oczekiwanym momencie. W końcu wypadki mają to do siebie, że występują wszędzie i nigdy nie są planowane. Czy apteczka jest obowiązkowa w firmie, w domu i w samochodzie? Podpowiadamy, gdzie na pewno musi się znaleźć.
Uszkodzenie skóry i naczyń krwionośnych powoduje krwawienie. Im rana jest głębsza i poważniejsza, tym może stwarzać większe zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia! Jeśli Ty lub ktoś w Twoim otoczeniu wymagałby szybkiego zatamowania krwawienia, powinieneś to zrobić w prawidłowy sposób. Czyli jak? Dowiesz się tego z naszego dzisiejszego wpisu.
Skaleczenia czy zadrapania to bardzo częste urazy, które mogą przytrafić się każdemu. W przypadku powierzchownych ran ich leczenie nie wymaga skomplikowanych zabiegów. Jednak rany głębokie – kłute lub szarpane, oparzenia lub odleżyny mogą wytwarzać ropną wydzielinę. Konieczne są wtedy odpowiednie opatrzenie i pielęgnacja, aby nie doszło do zakażenia i obumierania tkanek. Tego typu obrażenia są nie tylko bardzo bolesne, ale również długotrwałe. W jaki sposób zabezpieczyć ropiejącą ranę i jak o nią dbać? Jakie opatrunki należy stosować na rany z wysiękiem? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.
Codzienna higiena jamy ustnej to podstawa. Jeśli chcesz się cieszyć zdrowym i olśniewającym uśmiechem, zapoznaj się z kilkoma poradami. Niezależnie od tego, czy Twoje zęby są w dobrym stanie, czy zmagasz się z chorobami dziąseł lub próchnicą, musisz odpowiednio je czyścić. Zastanawiasz się, jak dbać o zęby? Poniżej znajdziesz skuteczne sposoby. Dzięki nim właściwie zadbasz o swój uśmiech, a to ważne - zarówno dla zdrowia, dobrego samopoczucia, jak i korzystnego wyglądu.
W pierwszych tygodniach rozwoju płodu wykształcają się nie tylko organy, ale również tak zwane zawiązki zębów. Oznacza to, że uzębienie jest ukryte wewnątrz dziąseł, zanim nastąpi proces ząbkowania. Dlatego dbanie o higienę jamy ustnej u dzieci powinno być wprowadzone już na bardzo wczesnym etapie ich życia. Pozwoli to uniknąć w przyszłości wielu nieprzyjemnych i bolesnych problemów związanych nie tylko z jamą ustną, ale ogólną kondycją uzębienia. W poniższym artykule podpowiemy młodym rodzicom, od kiedy myć zęby dziecku i jakie stosować do tego preparaty i przyrządy. Wyjaśnimy również, dlaczego higiena jamy ustnej u najmłodszych jest taka ważna i jakie skutki może wywołać jej brak.
Piękny, śnieżnobiały uśmiech to marzenie większości ludzi. Jak go osiągnąć? Możesz wybielić zęby w gabinecie stomatologicznym, ale niewątpliwie jest to dość kosztowne rozwiązanie. Jeśli szukasz tańszej alternatywy, przyjrzyj się dostępnym na rynku produktom. Na pewno znajdziesz taki, który idealnie sprawdzi się w Twoim przypadku. Nie chcesz inwestować w specjalistyczne preparaty? Wystarczy, że zajrzysz do swojej kuchni. Pamiętaj jednak, że nie każdy może osiągnąć efekt perłowo-białych zębów, gdyż bardzo często ich kolor uwarunkowany jest genetycznie. Niemniej na pewno każdy może je znacząco rozjaśnić. Jak wybielić zęby w domu? Przedstawiamy sprawdzone przepisy na piękny uśmiech.
Zaburzenia pracy układu oddechowego obejmują wszystkie zmiany w sposobie oddychania. Spowolnienie czy przyspieszenie oddechu, bezdech senny, przewlekły kaszel, świszczenie podczas oddechu, a także ciężki oddech, czyli duszność są sygnałem organizmu, że dzieje się coś nie tak. Jak sobie radzić w trudnościach oddechowych? Jakie mogą być ich przyczyny? Kiedy należy wybrać się do lekarza? Sprawdzamy!
Obserwacja organizmu to najlepszy sposób na wczesne wyłapanie niepokojących objawów. Jednym z tych symptomów, które zwykle związane są z rozwojem rozmaitych jednostek chorobowych, jest świszczący oddech. Jakie mogą być jego przyczyny i dlaczego nie należy go ignorować? Sprawdź, co musisz wiedzieć, by odpowiednio zareagować na zmienioną pracę układu oddechowego.
Uporczywe dolegliwości układu oddechowego niemal zawsze związane są z chorobą. Niestety zwykle trudno jednoznacznie stwierdzić z jaką. Do niespecyficznych objawów, które bardzo często zgłaszane są przez pacjentów w gabinetach lekarskich, należą duszności i kaszel. Jakie są ich najpopularniejsze przyczyny i jakie badania zwykle zaleca się w przypadku tego typu dolegliwości? Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat. Dzięki temu odpowiednio zareagujesz na pojawienie się takiego problemu.
Hipoksemia, czyli niedobór tlenu we krwi może mieć poważne konsekwencje dla człowieka. Jedną z nich jest niedotlenienie organizmu, czyli hipoksja. Występuje ona także wtedy, gdy ilość tlenu we krwi jest dostateczna dla funkcjonowania organizmu, ale mogą wystąpić kłopoty z niewydolnością układu krążenia. Warto również pamiętać, że hipoksja może wystąpić także na skutek chorób płuc i serca oraz zatrucia cyjankami. W dzisiejszym artykule poznasz przyczyny oraz objawy niedotlenienia organizmu. Dowiesz się również, jakie są metody leczenie hipoksji.
W powszechnej opinii przyjęło się, że każdy człowiek ma stałą temperaturę ciała. Jednak jest to błąd. Różnice w jej wartości mogą pojawić się w zależności od tego, w jakim miejscu jest dokonywany pomiar temperatury. Wpływ ma na to również wiek, płeć czy nawet to, w jakich godzinach jest ona mierzona. W dzisiejszym artykule dowiesz się jakie czynniki mają wpływ na temperaturę ciała. Podpowiemy także, jaki termometr sprawdzi się najlepiej.
Zakładanie szwów to bardzo popularna metoda zasklepiania głębokich ran, która ma długą historię. Wspomniana technika przydaje się w trakcie drobniejszych zabiegów chirurgicznych, jak rozcięty palec lub po obszerniejszej operacji, gdy ciało ma problem z samodzielnym usunięciem rany. Wiele osób ma wątpliwości, jak postępować z raną po zdjęciu szwów, dlatego w skrócie opisujemy, na co warto zwrócić uwagę.
Prawdopodobnie słyszałeś powiedzenie - w zdrowym ciele, zdrowy duch. To sto procent prawdy, ponieważ jeśli jesteś w doskonałej formie, także czujesz się rewelacyjnie pod kątem psychicznym. Możesz to osiągnąć na wiele sposobów, jednak najprostsze i w zasadzie najtańsze jest prowadzenie zdrowego trybu życia. W tym aktywność fizyczna odgrywa bardzo ważną rolę, zatem dlaczego warto uprawiać sport? O tym przeczytasz w dzisiejszym wpisie.
Pielęgniarka w szkole to osoba bardzo potrzebna, szczególnie w tych placówkach, gdzie jest dużo małych dzieci. Nie trzeba wiele, by pomoc wykwalifikowanego personelu medycznego była przydatna, lecz aby dało się dobrze pracować, wymagana jest nie tylko wiedza, ale i narzędzia. Sprawdź, jak powinien być wyposażony gabinet pielęgniarki szkolnej, by spełniał podstawowe wymogi.
Każdy gabinet lekarski powinien umożliwiać komfortowe wykonywanie pracy lekarzowi, lecz także zapewniać takie same warunki pacjentowi. Z tego względu każdy element musi być odpowiednio przemyślany i mieć swoje miejsce. Meble to jednak nie wszystko, bo to akcesoria higieniczne i aparatura są podstawą skutecznego diagnozowania. Sprawdź, co wlicza się do wyposażenia gabinetów lekarskich, by mieć pewność, że niczego Ci nie brakuje.
Apteczka pierwszej pomocy powinna znajdować się na wyposażeniu każdego samochodu, nawet jeśli nie regulują tego przepisy o ruchu drogowym, ponieważ jest ona podstawowym zestawem akcesoriów, które mogą uratować zdrowie i życie poszkodowanych. Również w miejscach pracy pracodawca ustawowo musi zapewnić dostęp do podstawowego sprzętu ratunkowego. Dzisiaj odpowiemy na pytanie, co znajdziemy w apteczce pierwszej pomocy.