Producenci

Czy apteczka jest obowiązkowa? Niezbędne wyposażenie firmy, domu i samochodu.

Dobrze zaopatrzona apteczka pozwala udzielić pierwszej pomocy w nagłych sytuacjach. To niepozorne pudełko ze środkami medycznymi może być potrzebne w najmniej oczekiwanym momencie. W końcu wypadki mają to do siebie, że występują wszędzie i nigdy nie są planowane. Czy apteczka jest obowiązkowa w firmie, w domu i w samochodzie? Podpowiadamy, gdzie na pewno musi się znaleźć.

Bezpieczeństwo w firmie – czy apteczka jest obowiązkowa?

Podstawowe środki medyczne powinny być wszędzie tam, gdzie mogą się przydać. To jednak tylko ogólna zasada, nie zapis prawny. Mimo to istnieją takie miejsca, w których zgodnie z wolą ustawodawcy apteczka pierwszej pomocy musi wystąpić. Jedno z nich to właśnie firma. Z uwagi na obowiązki BHP, pracodawca ma zagwarantować pracownikowi łatwy dostęp do apteczki. Dzięki niej zatrudniony będzie mógł udzielić sobie lub drugiemu człowiekowi należytej pomocy w nagłej potrzebie.

Co powinno znaleźć się w firmowej apteczce?

Znasz już odpowiedź na pytanie, czy należy mieć apteczkę w firmie. Warto także wiedzieć, w co musi ona zostać zaopatrzona. Określenie „środki medyczne” może bowiem być zbyt ogólne. Zwłaszcza z uwagi na to, że w apteczce nie należy umieszczać żadnych produktów leczniczych. Podstawowy zestaw wyposażenia firmowej apteczki obejmuje:

- plaster tkaninowy – często występuje od razu z nożyczkami;

- maseczkę do sztucznego oddychania metodą usta-usta – najlepiej kilka sztuk;

- opatrunki parafinowe lub z wkładem, bandaże oraz elastyczne opatrunki;

- rękawiczki lateksowe;

- instrukcję dotyczącą zasad udzielania pierwszej pomocy.

Trudno określić, ile dokładnie zestawów medycznych powinno się znaleźć w każdym zakładzie pracy. Wiemy jednak, że jedna apteczka musi przypadać na 50 zatrudnionych osób. Jej położenie nie zostało z góry ustalone. Często to właśnie pracownicy zadają sobie pytanie, czy apteczka w ogóle występuje w firmie, a także gdzie ją mogą znaleźć? Dlatego każdemu zatrudnionemu warto zagwarantować odpowiednie przeszkolenie w tym zakresie oraz kurs udzielania pierwszej pomocy.

Czy apteczka jest obowiązkowa w każdym samochodzie?

Podróżowanie samochodem czy innym pojazdem, np. motocyklem, zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem. Nawet jeśli uchodzisz za uważnego kierowcę, to nigdy nie wiesz, kto będzie jechał obok. Poza tym przypadki chodzą po ludziach i niekiedy z własnej winy możesz doznać urazu podczas podróży. W takiej sytuacji apteczka pomoże osobie potrzebującej udzielić pierwszej pomocy. Jednak czy apteczka jest obowiązkowa w samochodzie? Wielu kierowców ma wątpliwości, czy należy ją mieć.

W prawie nie ma jeszcze takiego zapisu, lecz wszystkie z nich są nieustannie nowelizowane. W każdej chwili konieczność posiadania w samochodzie apteczki może być już rzeczywistością. Na razie występuje jednak zalecenie, co do jej posiadania. Ponadto każdy ma obowiązek udzielić pierwszej pomocy, gdy zostanie świadkiem wypadku. Niewywiązanie się z tej powinności grozi surową karą. Dlatego właśnie zestaw medyczny jest niezbędny w każdym samochodzie, gdyż gwarantuje bezpieczniejsze podróżowanie.

Nie należy więc rozważać, czy istnieje obowiązek posiadania apteczki, warto po prostu się w nią wyposażyć. Godne uwagi są zestawy w pudełku, np. z tworzywa sztucznego. Dobrze wyposażony zestaw będzie miał w nazwie wyszczególniony napis: „DIN 13164 EU”. Oznacza on, że apteczka zawiera podstawowe środki medyczne, zgodnie z wymogami Unii Europejskiej.

Czy apteczka jest obowiązkowa także w domu? Jak ją skompletować?

Mimo, że dom jest najczęściej dla każdego bezpieczną przystanią, to właśnie w nim wielokrotnie doznajesz urazów. Zwłaszcza podczas przygotowywania posiłków. Nie musisz rozmyślać, czy środki medyczne są niezbędne w domu. Nie ma bowiem spisanej zasady, mówiącej o tym, że ich posiadanie jest obowiązkowe. Jednak środki medyczne to coś, co na pewno każdy w domu powinien mieć i regularnie uzupełniać. Jeśli natomiast ich nie posiadasz, warto to jak najszybciej zmienić.

Jak skompletować domową apteczkę?

Bez wątpienia apteczka domowa jest specyficzna, ponieważ występują w niej zarówno środki opatrunkowe, jak i lekarstwa. Niekiedy można ją znaleźć w gotowej formie tak, jak apteczkę samochodową. Często jednak trzeba skompletować zestaw medyczny samemu.

Skoro wiesz już, że apteczkę w domu warto mieć, to teraz należy wspomnieć, co powinna ona zawierać:

- bandaże uciskowe oraz gazy jałowe;

- plastry opatrunkowe – najlepiej o różnych rozmiarach lub ucinane;

- zwykłe plastry;

- termometr bezdotykowy;

- ciśnieniomierz, np. naramienny.

Apteczka, niezależnie od miejsca, w jakim się znajduje, ma przede wszystkim służyć pomocą w nagłych sytuacjach, a także zwiększać poczucie bezpieczeństwa. Być może nie należy więc zadawać sobie pytania, czy apteczka jest obowiązkowa, lecz po prostu, co musi zawierać? Zarówno do firmy, samochodu, jak i do domu zestaw medyczny powinien zostać skompletowany w sposób przemyślany.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl