Producenci

Czym jest bandaż kohezyjny? Zastosowanie i podstawowe rodzaje

W każdej domowej apteczce powinno znaleźć się kilka rzeczy, które w razie nagłej sytuacji losowej będą przydatne. Pozwolą one odpowiednio opatrzyć ranę, skaleczenie albo poważniejszy uraz. W życiu nie wszystko jesteś w stanie przewidzieć i wiele może Cię zaskoczyć. Dlatego warto, by w takich chwilach zachować zimną krew i trzeźwy umysł. Oczywiście nikt nie chciałby doświadczyć trudnych sytuacji, ale jeśli się wydarzą, bądź na nie przygotowany. Dziś wytłumaczymy Ci, czym jest bandaż kohezyjny. Zastosowanie tego rodzaju opaski nie wymaga wiązania. Podpowiemy Ci również, kiedy warto sięgnąć po takie rozwiązanie.

Czym jest bandaż kohezyjny?

Bandaż kohezyjny znany jest również jako opaska kohezyjna lub bandaż samoprzylepny. Jest to rodzaj opatrunku, którego nie trzeba zawiązywać ani mocować tzw. zapinką. Wbrew pozorom nie przykleja się on do skóry czy włosów. Stworzono go z tkaniny krepowanej. Sprawia to, że przylepia się on sam do siebie. Co ważne, sam materiał utkano w taki sposób, aby bandaż był mocno rozciągliwy, a jednocześnie miał optymalny poziom nacisku. Bardzo często jest on wykorzystywany do opatrywania trudniejszych miejsc na ciele, np. w zagięciach. Może być on stosowany zarówno wtedy, gdy wymagane jest delikatne działanie, jak i wówczas, gdy należy zastosować silną kompresję.

Warto zauważyć, iż bandaże kohezyjne mają naprawdę wiele zalet. Przede wszystkim, nie odpuszczają napięcia. Nie wymagają też nadmiernego naciągania, aby wprowadzić odpowiednią kompresję tkanek. Ponadto nawet po zdjęciu mają one swoje właściwości, czyli mogą się rozciągać. Trzymają się bardzo długo i nie wymagają częstej wymiany. Najczęściej występują w różnych rozmiarach.

Bandaż kohezyjny – zastosowanie i funkcje

Bandaż kohezyjny to bardzo przydatny materiał opatrunkowy. Nie wymaga specjalnych taśm, kleju czy innych mocujących go rozwiązań. Dzięki specjalnym włóknom przyczepia się sam do siebie i pozostaje na miejscu. Zastosowanie bandażu kohezyjnego jest wszechstronne, ale przede wszystkim chroni on opatrunek właściwy. Sprawdzi się idealnie tam, gdzie ma miejsce dość intensywne krwawienie. Jego świetne właściwości mocujące dają możliwość utrzymania kompresu czy bandaża nawet w miejscach takich, jak zgięcia. Radzi sobie on na powierzchniach, na których utrzymanie opatrunku jest zwyczajnie kłopotliwe.

Gdzie można zastosować opaskę kohezyjną z uwagi na jej właściwości? Poniżej podajemy kilka przykładów.

– Bandaż kohezyjny jest wodoodporny, dzięki czemu idealnie nadaje się do stosowania na rany z mocnym wysiękiem. Woda nie ma wpływu na wiązania kohezyjne, dlatego są one tak pomocne przy robieniu opatrunków. Nie zmieniają miejsca i utrzymują gazę czy bandaż tam, gdzie jest to potrzebne.

– Przy silnym krwawieniu zastosowanie bandaża kohezyjnego pozwala na ucisk rany z odpowiednią siłą, by pomóc w zatamowaniu krwi. Jednocześnie taki opatrunek nie zaszkodzi zbyt mocnym uściskiem. Bandaż ten nie nadaje się jednak do zastosowania w kompresjoterapii, ponieważ nie ma on właściwości bandaża uciskowego.

– Bardzo prosta regulacja bandaża kohezyjnego to łatwość w użytkowaniu i szybkie korygowanie opatrunków. Nie musisz się martwić, że trzeba poprawić założoną opaskę, ponieważ brak mocowania sprawia, że zrobisz to szybko i bezproblemowo. Dzięki temu stworzone na ranie zabezpieczenie zostanie tam, gdzie powinno.

Gdzie stosować bandaże kohezyjne, a gdzie ich unikać?

Bandaż kohezyjny powinien być podstawowym elementem każdej domowej apteczki, a także standardowym wyposażeniem szpitala. Za jego pomocą każdy jest w stanie zamocować na ciele opatrunek, nawet taki, który nie chce utrzymywać się na ranie. Ten rodzaj bandaża najczęściej stosuje się do tradycyjnego podtrzymywania opatrunku, a także na miejscach naprawdę trudnych i mocno zranionych. Najczęściej wykorzystywany jest on do zabezpieczania stawów. Z uwagi na właściwości tego bandażu, poleca się stosować go na zranienia, które wymagają dopływu świeżego powietrza. Opaska kohezyjna zapewnia bowiem wentylację i pozwala skórze oddychać.

Bardzo często bandaże kohezyjne wykorzystywane są przez pielęgniarki do podtrzymywania na ciele wkłuć i kaniul. Nie jest to jednak wskazane, a tego typu rozwiązanie powinno być działaniem ostatecznym i uzasadnionym. Ponadto za pomocą bandaża tego typu można również zamocować szyny unieruchamiające. Z kolei zabrania się stosować taki opatrunek do wykonywania opatrunków kompresyjnych. Nie mają one właściwych parametrów w zakresie elastyczności, co wyklucza je z tego typu terapii. Musisz wiedzieć, że bandaż kohezyjny ma służyć, podtrzymując główny opatrunek. Niekiedy jednak używa się go także w sporcie, co ma na celu spowodowanie odpowiedniego ucisku.

Gdzie kupić bandaż kohezyjny?

Bandaż kohezyjny może mieć różną szerokość. W zależności od tego, na jaką ranę musisz go zastosować, powinieneś mieć w swojej apteczce przynajmniej dwie szerokości. W naszym sklepie znajdziesz bandaż kohezyjny COBAN 10cm x 4,5m, a także bandaż kohezyjny COBAN 5cm x 4,5m. Oczywiście dostępne są też inne szerokości, więc z pewnością znajdziesz to, czego szukasz. Ponadto nasze bandaże dostępne są w wielu kolorach. Z najwyższą uwagą dobieramy naszych dostawców, dlatego możesz liczyć na produkty najlepszej jakości.

Wiesz już, do czego służy bandaż kohezyjny. Zastosowanie tego rodzaju opatrunku jest bardzo pomocne, nie można jednak stosować go zamiast bandaża kompresyjnego, mimo że wywiera on siłę nacisku na tkanki. Jeśli szukasz dobrej jakości opasek opatrunkowych, koniecznie zapoznaj się z naszym asortymentem! Gwarantujemy wysokie stany magazynowe i szybką dostawę!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl