Producenci

Duszności i kaszel: najczęstsze przyczyny oraz zalecana diagnostyka

Uporczywe dolegliwości układu oddechowego niemal zawsze związane są z chorobą. Niestety zwykle trudno jednoznacznie stwierdzić z jaką. Do niespecyficznych objawów, które bardzo często zgłaszane są przez pacjentów w gabinetach lekarskich, należą duszności i kaszel. Jakie są ich najpopularniejsze przyczyny i jakie badania zwykle zaleca się w przypadku tego typu dolegliwości? Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat. Dzięki temu odpowiednio zareagujesz na pojawienie się takiego problemu. 

Duszności i kaszel to objawy, które najczęściej kojarzone są z układem oddechowym. Warto jednak zaznaczyć, że nierzadko związane są również z układem krążenia, a także innymi, nagłymi i przewlekłymi chorobami. Z pewnością nie są to dolegliwości, które można bagatelizować, a w wielu przypadkach ważna jest szybka interwencja lekarska. Przyjrzyjmy się temu, co może powodować duszności i kaszel i o jakiej diagnostyce warto pomyśleć, gdy pojawią się tego typu symptomy. 

Najczęstsze przyczyny duszności i kaszlu

Duszności i kaszel to dolegliwości, które mogą mieć charakter ostry lub przewlekły. Co więcej, symptomy te dzieli się również na spoczynkowe i wysiłkowe. Oto kilka przyczyn, które często odpowiedzialne są za wystąpienie kaszlu połączonego z problemami, z oddychaniem: 

– infekcje i zapalenia dróg oddechowych, np. zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc, dolegliwości związane z zakażeniem koronawirusem czy gruźlicą,

– astma oskrzelowa,

– przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP), 

– rozedma płuc, 

– zatorowość płucna,

– reakcje alergiczne,

– ostra i przewlekła niewydolność serca. 

Duszności i kaszel – diagnostyka

W przypadku wystąpienia objawów takich jak duszności i kaszel, poza klasycznym badaniem lekarskim zwykle zaleca się wykonanie RTG klatki piersiowej. Do podstawowych badań, które mogą pomóc w określeniu przyczyny tego typu symptomów, zalicza się także spirometrię. Niekiedy wykonywane są również dodatkowe badania obrazowe, np. tomografia komputerowa. W diagnostyce uwzględnia się też badania krwi oraz testy alergiczne. Co ważne, jeśli objawom takim jak duszności i kaszel towarzyszy silny ból w klatce piersiowej, trudność w mówieniu, znaczne osłabienie czy krwioplucie, należy niezwłocznie wezwać karetkę!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl