Producenci

Hipoksja, czyli niedotlenienie organizmu. Jakie są najczęstsze przyczyny i objawy jej występowania?

Hipoksemia, czyli niedobór tlenu we krwi może mieć poważne konsekwencje dla człowieka. Jedną z nich jest niedotlenienie organizmu, czyli hipoksja. Występuje ona także wtedy, gdy ilość tlenu we krwi jest dostateczna dla funkcjonowania organizmu, ale mogą wystąpić kłopoty z niewydolnością układu krążenia. Warto również pamiętać, że hipoksja może wystąpić także na skutek chorób płuc i serca oraz zatrucia cyjankami. W dzisiejszym artykule poznasz przyczyny oraz objawy niedotlenienia organizmu. Dowiesz się również, jakie są metody leczenie hipoksji.

Jakie są najczęstsze przyczyny niedotlenienia organizmu?

Do występowania hipoksji mogą doprowadzić choroby układu oddechowego, takie jak astma czy przewlekła obturacyjna choroba płuc, które to upośledzają wymianę gazową we krwi. Niedotlenienie organizmu spowodowane bywa także chorobami krwi. Anemia czy i zatrucie tlenkiem węgla są w stanie sprawić, że krew docierająca do tkanek będzie miała zmniejszoną zawartość tlenu. Do niedotlenienia doprowadzić mogą choroby układu krążenia, w tym niewydolność serca, a także obrzęk płuc i zatorowość płucna. Najbardziej znaną natomiast przyczyną niedotlenienia organizmu, aczkolwiek rzadko występującą, jest choroba wysokościowa, powstająca na skutek niskiego stężenia tlenu w wysokich partiach gór.

W jaki sposób rozpoznać objawy niedotleniania organizmu?

Jednym z najbardziej widocznych objawów hipoksji jest sinica centralna. Jest to niebieskawe zabarwienie występujące na ustach, błonach śluzowych oraz na języku. Charakterystyczne zasinienie jest spowodowane dużą ilością nieutlenowanej hemoglobiny (powyżej 5%), występującej we krwi tętniczej. Ponadto częstymi objawami są bóle i zawroty głowy, zmęczenie, senność oraz zaburzenia widzenia. Czasem do tych elementów dochodzą także duszności. Długotrwałe niedotlenienie organizmu sprawia, że zmusza on szpik do zwiększonej produkcji erytrocytów, co może spowodować nadkrwistość.

W jaki sposób można leczyć niedotlenienie organizmu?

Pozbycie się hipoksji zależne jest przede wszystkim od wyleczenia jej przyczyn, czyli chorób układu krążenia, płuc czy anemii. Najczęstszą metodą leczenia niedotlenienia organizmu jest tzw. tlenoterapia. Polega ona na podawaniu tlenu do oddychania, co ma zwiększyć jego ilość we krwi i dostarczyć go do tkanek. Jednak najlepszą metodą leczenia hipoksji jest jej zapobieganie. Regularne badania i zdrowy tryb życia pozwolą Ci uniknąć wielu problemów zdrowotnych. Jeśli jednak wystąpią choroby przyczyniające się do niedotlenienia organizmu, to bardzo istotne jest, aby jak najszybciej wdrożyć odpowiednie metody ich leczenia.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl