Producenci

Jak dbać o zęby? Jak powinna wyglądać codzienna higiena jamy ustnej?

Codzienna higiena jamy ustnej to podstawa. Jeśli chcesz się cieszyć zdrowym i olśniewającym uśmiechem, zapoznaj się z kilkoma poradami. Niezależnie od tego, czy Twoje zęby są w dobrym stanie, czy zmagasz się z chorobami dziąseł lub próchnicą, musisz odpowiednio je czyścić. Zastanawiasz się, jak dbać o zęby? Poniżej znajdziesz skuteczne sposoby. Dzięki nim właściwie zadbasz o swój uśmiech, a to ważne - zarówno dla zdrowia, dobrego samopoczucia, jak i korzystnego wyglądu.

Dlaczego prawidłowa higiena jamy ustnej jest tak ważna?

Nawet dzieci wiedzą, jak ważna jest prawidłowa higiena jamy ustnej. Czym tak naprawdę jest? To nic innego jak systematyczne i skuteczne czyszczenie zębów. Niestety, nawet jeśli robisz to codziennie, dentysta podczas rutynowej kontroli może wykryć próchnicę lub ubytki. Zwykle jest to skutek niewłaściwego szczotkowania.

Kiedy zaś ktoś w ogóle nie wie, jak dbać o zęby i nie robi tego systematycznie, może spodziewać się, że po pewnym czasie zęby zaczną się psuć, pojawi się próchnica i choroby przyzębia. Groźnie brzmiące zapalenie dziąseł albo paradontoza to schorzenia, jakie faktycznie mogą się rozwijać. Co więcej, towarzyszący im zapach z ust będzie pozostawiał wiele do życzenia. Jest to niekorzystne dla zdrowia, często również doprowadza do obniżenia samooceny.

Jeśli nie dbasz właściwie o zęby, może to wpływać negatywnie na funkcjonowanie organizmu. Przede wszystkim, jest to niebezpieczne dla układu krążenia. Dlatego tak ważna jest profilaktyka zapobiegająca poważniejszym powikłaniom.

Jak prawidłowo dbać o zęby?

Warto poznać korzystne dla zdrowia nawyki, dzięki którym nie będziesz musiał bać się, że zęby będą w złym stanie. Tak naprawdę, dbanie o prawidłową higienę jamy ustnej nie jest szczególnie skomplikowane. Co możesz zrobić - zarówno dla zdrowia, jak i dobrego samopoczucia?

Po pierwsze - pozbądź się złych nawyków

Twoja dieta jest bogata w słodycze i węglowodany? Warto zmienić ten niezdrowy nawyk. Dlaczego? Ponieważ zbyt duże ilości takich produktów prowadzą do rozwoju próchnicy. Jeśli jednak zdecydujesz się na cukier, pamiętaj, żeby możliwie szybko wyczyścić zęby. Nie masz takiej możliwości? Możesz przepłukać je wodą.

Unikaj również nocnego podjadania i picia słodkich napojów, zwłaszcza po wieczornym myciu zębów. Kiedy zaś późnym wieczorem lub nocą odczuwasz pragnienie, wybierz wodę niegazowaną.

Po drugie: kontroluj ilość wypijanej kawy i herbaty

Osad na zębach pojawia również po kawie i herbacie. Warto więc kontrolować, a w razie potrzeby - ograniczać ilość wypijanych filiżanek. Kiedy zauważasz na zębach przebarwienia i dużą ilość nagromadzonego osadu, regularnie korzystaj z zabiegu skalingu i piaskowania u swojego dentysty. Profesjonalne, cykliczne oczyszczanie zębów sprawi, że kamień nazębny zniknie.

Po trzecie: walcz z “niegroźnymi” przyzwyczajeniami

Jeśli chcesz utrzymać zęby w dobrej kondycji, walcz z “niegroźnymi” przyzwyczajeniami. O czym mowa? O obgryzaniu paznokci, przygryzaniu ołówka albo rozgryzaniu orzechów. Te i inne, codzienne nawyki (również otwieranie butelek zębami!) towarzyszą niemal każdemu. A na pewno każdy, przynajmniej raz zrobił coś takiego odruchowo, nie zastanawiając się nawet, jakie konsekwencje może to mieć dla stanu zębów. A te będą wyłącznie negatywne - mikropęknięcia, osłabienie szkliwa, wypadnięcie wypełnienia albo fragmentu słabszego zęba to tylko niektóre z nich. Zatem, warto z tym walczyć - zwłaszcza jeśli nie zdarza się to sporadycznie.

Po czwarte: jeśli uprawiasz sport, zapewnij zębom ochronę

Uprawiasz aktywnie sport? W tym przypadku również musisz intensywniej zastanowić się nad tym jak dbać o zęby, czyli uważać do tego, by w wyniku upadku nie dopuścić do ukruszenia, złamania lub wybicia zęba. Uprawiasz wyjątkowo inwazyjny sport? Zadbaj o solidne ochraniacze na zęby. Najlepiej w tym celu sprawdza się indywidualnie wykonana szyna. Inwestując w nią, masz gwarancję, że Twoje uzębienie będzie ochronione przed urazem.

Zauważyłeś, że mocno zaciskasz zęby albo że zgrzytasz nimi w nocy? Bruksizm może niestety doprowadzić do osłabienia i starcia szkliwa. Uzębienie może również być rozchwiane. Pojawiają się dolegliwości bólowe i ryzyko próchnicy. Wybierz się wobec tego jak najprędzej do dentysty, który zaprojektuje dla Ciebie specjalne nakładki zębowe na noc.

Regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym to coś, co również warto wdrożyć. Także wtedy, gdy myślisz, że nie masz problemu z zębami. Wizyty kontrolne powinny odbywać się przynajmniej raz na pół roku. Zdecyduj się też na systematyczne, profilaktyczne zabiegi: piaskowanie, skaling, fluoryzacja to podstawa. Szczególnie u osób zmagających się z chorobami przyzębia. Cykliczne zabiegi z tego zakresu wspomagają dbanie o kondycję dziąseł, wzmacniają szkliwo i eliminują nieestetyczne przebarwienia.

Właściwa technika szczotkowania zębów

Zalecenia podane powyżej są istotne dla codziennej higieny jamy ustnej. Najważniejsze jest natomiast to, aby technika szczotkowania zębów była właściwa. Zęby należy myć minimum 2 razy dziennie, rano i wieczorem. Dentyści zalecają to robić po każdym zjedzeniu posiłku albo wypiciu słodkiego napoju.

Zaczynaj zawsze myć zęby od powierzchni zewnętrznych i wewnętrznych, myj je krótkimi ruchami. Szczoteczkę trzymaj pod kątem 45 stopni, prostopadle do linii dziąseł. Do mycia zębów dobierz też właściwą szczoteczkę. Aktualnie stomatolodzy rekomendują modele soniczne.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl