Producenci

Jak postępować z raną po zdjęciu szwów? Sprawdź, co polecają eksperci!

Zakładanie szwów to bardzo popularna metoda zasklepiania głębokich ran, która ma długą historię. Wspomniana technika przydaje się w trakcie drobniejszych zabiegów chirurgicznych, jak rozcięty palec lub po obszerniejszej operacji, gdy ciało ma problem z samodzielnym usunięciem rany. Wiele osób ma wątpliwości, jak postępować z raną po zdjęciu szwów, dlatego w skrócie opisujemy, na co warto zwrócić uwagę.

Głównym zadaniem szwów jest przyspieszenie gojenia

Omawianie kwestii, jak postępować z raną po zdjęciu szwów zaczniemy od krótkiego opisu, czym jest szycie. Wykonuje się je w sytuacji, gdy tkanki mają zbyt dużą odległość od siebie lub są zbyt słabe, żeby samodzielnie rozpocząć gojenie. Szwy mają przyspieszyć ten proces, dlatego łączą ze sobą skórę i jednocześnie osłaniają miejsce, które było poddane uszkodzeniu. W ten sposób unikasz poważnego zakażenia i wynikających z tego problemów. Prawidłowo zagojone szycie to cienka warstwa nowej skóry, którą nazywamy blizną. Z czasem wzmacnia się jej budowa i jest mniej podatna na uszkodzenia.

Kiedy można zdjąć szwy?

Wiele osób zastanawia się, jak długo po zabiegu musi nosić szwy. Brakuje precyzyjnej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ każdy rodzaj ingerencji chirurgicznej jest inny. Dodatkowo ludzie mają odmienne tempo regeneracji, dlatego medycyna nie dysponuje sztywnymi ramami czasowymi. Najczęściej jest to okres około dwóch tygodni po operacji, jednak zdejmowanie szwów może odbyć się także wcześniej, dlatego ostatecznie lekarz podejmuje decyzję.

Jak postępować z raną po zdjęciu szwów?

Jeśli zastanawiasz się, jak postępować z raną po zdjęciu szwów, z pewnością w głowie pojawiła się wątpliwość, czy miejsce świeżo po wizycie u chirurga można myć? Tutaj odpowiedź jest stanowcza - tak, jest to bardzo wskazane! Letni prysznic z delikatnym mydłem lub krótka kąpiel pozwoli odświeżyć ciało i oczyścić miejsce z codziennie gromadzonych bakterii. Jednocześnie nałożenie nowego opatrunku to sama przyjemność, gdyż poprzedni zmoczony wodą łatwo odkleić. Później wystarczy zastosować tylko preparat antyseptyczny i przykleić nowy plaster.

Pamiętaj, stosuj opatrunki i odzież z naturalnych materiałów!

Miejsce po operacji powinno być chronione przed uszkodzeniami, jednak musi mieć dostęp do tlenu, ponieważ wspomaga on proces gojenia. Dlatego opatrunki, które warto stosować na ranę po zdjęciu szwów, powinny być ze specjalnej włókniny przepuszczającej powietrze. Jednak gdy nałożysz na opatrunek bluzę lub sweter z nieprzepuszczalnej tkaniny, cały pozytywny efekt zostaje zmarnowany. W związku z tym przynajmniej na czas rekonwalescencji warto postawić na tkaniny z naturalnych materiałów.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl