Producenci

Jak postępować z ropiejącą raną? Wykorzystaj opatrunki na rany z wysiękiem!

Skaleczenia czy zadrapania to bardzo częste urazy, które mogą przytrafić się każdemu. W przypadku powierzchownych ran ich leczenie nie wymaga skomplikowanych zabiegów. Jednak rany głębokie – kłute lub szarpane, oparzenia lub odleżyny mogą wytwarzać ropną wydzielinę. Konieczne są wtedy odpowiednie opatrzenie i pielęgnacja, aby nie doszło do zakażenia i obumierania tkanek. Tego typu obrażenia są nie tylko bardzo bolesne, ale również długotrwałe. W jaki sposób zabezpieczyć ropiejącą ranę i jak o nią dbać? Jakie opatrunki należy stosować na rany z wysiękiem? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej. 

Co może być przyczyną wysięku z rany?

Rana to według definicji przerwanie ciągłości tkanek pod wpływem urazów mechanicznych, termicznych lub chemicznych. Najtrudniejsze w wyleczeniu są te przewlekłe, w które wdała się infekcja bakteryjna. Ropa powstająca w miejscu uszkodzenia tkanek to zazwyczaj lepka, gęsta wydzielina. Składa się z płynu powstającego na skutek stanu zapalnego, bakterii, krwinek i obumarłych tkanek. Może ona być również efektem przewlekłych chorób, m.in. niewydolności żylnej, cukrzycy, odleżyn lub chorób układu krążenia. Odpowiednie opatrunki na rany z wysiękiem mają istotne znaczenie dla procesu regeneracji uszkodzonych tkanek. Zapewniają też komfort i uśmierzają ból.

Jak postępować z sączącymi się ranami?

Silnie ropiejące rany są dużym wyzwaniem leczniczym. Pod żadnym pozorem nie należy przebijać pęcherzy, które powstają na ich powierzchni. Nie wolno też dotykać ropiejących miejsc, nawet podczas zmiany opatrunku. Powinieneś go zmieniać tylko wtedy, gdy zachodzi taka konieczność. Zbyt częsta wymiana opatrunku na rany z dużym wysiękiem przerywa proces gojenia. Trudno gojących się obrażeń absolutnie nie wolno przemywać alkoholem ani też stosować w leczeniu maści z antybiotykami, które mogą pogorszyć ich stan. Wspomaganie gojenia ran zapewniają jedynie specjalne kremy, ale należy pamiętać, aby nie stosować ich w nadmiernych ilościach.

Opatrywanie rany z wysiękiem krok po kroku 

Trudno gojące się rany, zwłaszcza te, z których sączy się ropa, wymagają specjalnej pielęgnacji. Takie obrażenie należy odpowiednio oczyścić i założyć opatrunek na ranę z wysiękiem. Podpowiemy krok po kroku, jak powinieneś to właściwe zrobić.

1. Oczyszczenie rany – sączącą się ranę powinieneś delikatnie przepłukać solą fizjologiczną. Nie używaj do tego wody utlenionej, preparatów na bazie alkoholu lub jodyny, które wysuszają skórę, utrudniając jej gojenie. Po oczyszczeniu rany zastosuj preparaty o działaniu bakteriobójczym. Dzięki temu zabezpieczysz ranę przed infekcjami. Pamiętaj, aby nie oczyszczać rany zbyt intensywnie. Po pierwsze, możesz przez to uszkodzić tkanki. Po drugie, ropiejące rany są bardzo bolesne. Mocne przecieranie może wywołać spory dyskomfort.

2. Założenie opatrunku – na oczyszczone miejsce należy założyć opatrunek. Najlepiej, jeżeli wykorzystasz do tego specjalne opatrunki na rany z dużym wysiękiem. Właściwy pozwoli nie tylko zabezpieczyć obrażenie przed zakażeniem, ale również przyspieszy jego gojenie.

3. Wymiana opatrunku – powinieneś wymieniać go regularnie. Przy użyciu specjalistycznych opatrunków na ranę z wysiękiem co najmniej raz na 3-4 dni. Pozwala to uniknąć niepotrzebnego i bardzo nieprzyjemnego bólu. Oczywiście częstotliwość zmiany zależy również od ilości wydzielanej ropy. Jeżeli rana bardzo mocno sączy, wtedy opatrunki możesz wymienić częściej. 

Odpowiedni opatrunek na ranę z wysiękiem, czyli jaki? 

Na trudno gojące się rany zwykły opatrunek nie wystarczy. Bardzo szybko wchłania wydzielinę, przez co konieczna jest jego częsta zmiana. To z kolei może prowadzić do zakażenia i utrudnić proces gojenia. Najważniejszą cechą, jaką powinien posiadać opatrunek stosowany na ropiejącą ranę, to wchłanianie płynu. Pod wpływem nacisku zatrzymuje wydzielinę wewnątrz i nie pozwala na jej wyciek. Opatrunek na ranę z dużym wysiękiem powinien również umożliwiać odparowanie wilgoci. W przeciwnym razie może powodować uszkodzenie zdrowej tkanki skóry wokół rany, tzw. macerację.

W przypadku ciężkich obrażeń najlepiej zastosuj specjalistyczne opatrunki na ranę z wysiękiem. Doskonale sprawdzą się te z wkładem chłonnym, które wykazują właściwości paroprzepuszczalne. Przyspieszają gojenie ran, pochłaniają nadmiar płynu i skutecznie chronią ranę przed zakażeniami. Znajdziesz je w naszym sklepie, w kategorii materiałów opatrunkowych. Bardzo ważne jest również, aby opatrunek na ranę z wysiękiem zawierał środek przeciwbakteryjny. Przeciwdziała on rozwojowi infekcji.

Jak przyspieszyć gojenie ran z wysiękiem? 

W leczeniu ran z wysiękiem bardzo duże znaczenie ma dieta, która pozwoli uzupełnić w organizmie niezbędne składniki odżywcze. Warto wzbogacić ją o witaminę C, która wspomaga wytwarzanie kolagenu. Jej niedobór utrudnia tworzenie nowej tkanki, a brak kolagenu powoduje, że skóra traci elastyczność i sprężystość. Aby przyspieszyć gojenie, dobrze jest uzupełnić dietę o witaminę A, E, B5 oraz kwasy Omega-3.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl