Producenci

Jak założyć wenflon? Wszystko, co musisz wiedzieć

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak założyć wenflon? Jeśli nie jesteś pielęgniarką, lekarzem bądź ratownikiem medycznym temat ten raczej nie dotyczy Cię od strony praktycznej. Może zdarzyć się jednak sytuacja, że trafisz do szpitala i zostanie Ci założony wenflon albo zajdą okoliczności, które zmuszą Cię do wykonania tej czynności. Co warto wiedzieć o wenflonie i jak założyć go prawidłowo? Oto najważniejsze informacje, które nieco przybliżą Ci jego działanie.

Czym jest wenflon?

Wenflon, nazywany również kaniulą medyczną, służy do podawania dożylnie leków. Jest dużym ułatwieniem dla personelu medycznego, który, aby podać kolejne dawki medykamentów, nie potrzebuje robić co chwilę zastrzyków. To także dużo większy komfort samego pacjenta przebywającego przez dłuższy czas w placówce leczniczej. Wenflon, który zwany jest również cewnikiem naczyniowym, zbudowany jest z plastikowej rurki, którą umieszcza się ciele za pomocą metalowej igły. Konstrukcję trzymają przyklejane skrzydełka. Na górze wenflonu umieszczony jest korek – zazwyczaj plastikowy, pod którym znajduje się zastawka do podawania leków bądź miejsce do pobierania krwi.

Wenflony występują w różnych kolorach – fioletowym, żółtym, niebieskim, różowym, zielonym, białym, szarym, pomarańczowym, czerwonym oraz brązowym. Możesz spotkać się z urządzeniami wyposażonymi w krótsze i dłuższe igły o różnych średnicach. Kolory pozwalają je rozróżniać – po to, by personel medyczny mógł szybko zareagować i wybrać odpowiedni, gdy zajdzie taka potrzeba.

Pamiętaj, że w przypadku najmłodszych pacjentów stosowane są igły krótsze. Przeważnie występują one w kolorze żółtym, niebieskim i różowym. Dorośli pacjenci dostają kaniulę medyczną w kolorze pomarańczowym albo zielonym.

Jak założyć wenflon?

Zanim zostanie Ci założony wenflon, możesz być pewien, że zostaniesz dokładnie poinformowany o całej procedurze, jaka towarzyszy temu zabiegowi. Oczywiście dotyczy to sytuacji, w której jesteś pacjentem. Jeśli zakładasz wenflon komuś – zrób podobnie. Następnym etapem jest mycie i dezynfekcja rąk. Po tej czynności należy założyć rękawiczki jednorazowe – zapewniają one bezpieczeństwo zarówno pacjentowi, jak i osobie, która zakłada wenflon.

To czas, by wybrać odpowiednie miejsce na wkłucie. Zasadniczo wenflon zwykle wkłuwa się na grzbiecie dłoni bądź na przedramieniu. Pamiętaj, żeby unikać dołu przedłokciowego. Żyła, do której zakładasz kaniulę medyczną, powinna być prosta, widoczna i łatwa do wkłucia. Przed wkłuciem wenflonu zdezynfekuj wybrany punkt za pomocą odpowiednich środków medycznych. Zazwyczaj będzie to płyn antyseptyczny. W zakładaniu wenflonu czynność dezynfekowania jest niezwykle ważna. Musisz wiedzieć, że kaniula medyczna założona w szpitalu jest obiektem monitorowanym przez pielęgniarki. Wszystkie uwagi dotyczące jej stanu są zapisywane w karcie wkłucia obwodowego.

Następnie otwórz opakowanie, w którym znajduje się wenflon. Teraz możesz zdjąć zabezpieczenie umieszczone na igle kaniuli. Przytrzymaj dłonią rękę pacjenta, delikatnie naciągając skórę w miejscu, w którym chcesz dokonać wkłucia. Podczas wykonywania wkłucia pamiętaj o odpowiednim kącie – wynosi on 30 stopni, jeśli używasz dużej kaniuli. W przypadku małej najlepszą opcją będzie kąt 25 stopni.

Przytrzymaj kaniulę – z przodu palcem wskazującym i środkowym, a z tyłu kciukiem. Wsuwaj igłę powoli w skórę, aż krew dostanie się do podstawy kaniuli. Proces ten nazywany jest retrospekcją i sygnalizuje, że udało Ci się dostać do żyły.

Znakiem, który upewni Cię, że wbiłeś się w żyłę, będzie krew pojawiająca się w tylnej osłonce. Jeśli ją zobaczysz, możesz dokończyć proces, wpuszczając kaniulę do kanału w całości. Wyróżnia się dwa sposoby wykonania tej czynności. Pierwszy wykonuje się poprzez przytrzymanie mandarynu i zsunięcie cewnika. W drugim przypadku musisz delikatnie cofnąć stalowy mandaryn i spróbować wsunąć go wraz z wenflonem do żyły.

Używając przezroczystego opatrunku i taśmy lub specjalnego opatrunku dołączonego do kaniuli, przymocuj urządzenie do skóry. Umieść je tak, aby było komfortowe dla pacjenta, ale jednocześnie pozostawało na miejscu, w żyle.

Po wszystkim sprawdź i wyczyść kaniulę. Najpierw odciągnij strzykawką trochę krwi. Potwierdzi to, że kaniula jest w żyle. Następnie przepłucz kaniulę roztworem do płukania. Zwykle do tego używa się roztworu soli fizjologicznej lub heparyny. Aby przepłukać wenflon, potrzebujesz 5-10 ml soli fizjologicznej.

Kto nie może mieć wenflonu?

Nie każdy może mieć wenflon. Pierwszym przeciwwskazaniem do jego aplikacji jest zwłóknienie tkanek wywołane przez wielokrotne wkłucia wykonywane w trakcie życia danego pacjenta. Również osoby otyłe oraz odwodnione nie powinny mieć zakładanej kaniuli medycznej przez wzgląd na swój stan. Sytuacja może okazać się problematyczna także w przypadku dzieci, u których wykryto nadpobudliwość ruchową. Jeśli mały pacjent nie może spokojnie usiedzieć, to uniemożliwi Ci założenie wenflonu. Także w przypadku słabej widoczności żył próba wkłucia kaniuli medycznej może skończyć się bólem i dyskomfortem Twojego pacjenta.

Kiedy zakłada się wenflon?

Kiedy trzeba założyć wenflon? Zalecany jest on przy niektórych badaniach, np. wtedy, gdy pacjent ma mieć wykonaną tomografię komputerową czy biopsję. Oczywistą sprawą jest posiadanie kaniuli medycznej w przypadku dłuższego pobytu w szpitalu. Także transfuzja krwi wymaga założenia wenflonu. Kaniulę medyczną umieszcza się również w stanach zagrożenia życia – szczególnie przy wstrząsach, niedożywieniu czy odwodnieniu. Wenflon warto zastosować także w przypadku nawadniania pozajelitowego.

Podczas aplikacji wenflonu może zdarzyć się, iż wystąpi ból i obrzęk w okolicy miejsca, w którym dokonałeś iniekcji. Aby temu zapobiec, warto zaopatrzyć się w markowe zabezpieczenia i mocowania kaniul. Opatrunki wokół wkłucia powinny zapobiec infekcji czy bólowi, który mógłby odczuwać Twój pacjent. Materiały te przyspieszą również Twoją pracę.

Choć zakładanie wenflonu może wydawać się skomplikowane, to dla doświadczonego personelu medycznego czynność ta jest przysłowiową bułką z masłem. Jeśli jesteś osobą, która korzysta w swojej pracy ze sprzętu medycznego, zapraszamy Cię do naszego sklepu. W ofercie znajdziesz nie tylko szeroki wybór wenflonów, ale i wiele innych, przydatnych w placówkach medycznych akcesoriów.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl