W powszechnej opinii przyjęło się, że każdy człowiek ma stałą temperaturę ciała. Jednak jest to błąd. Różnice w jej wartości mogą pojawić się w zależności od tego, w jakim miejscu jest dokonywany pomiar temperatury. Wpływ ma na to również wiek, płeć czy nawet to, w jakich godzinach jest ona mierzona. W dzisiejszym artykule dowiesz się jakie czynniki mają wpływ na temperaturę ciała. Podpowiemy także, jaki termometr sprawdzi się najlepiej.
Znaczenie różnych czynników na pomiar temperatury ciała
Na wysokość temperatury ciała u człowieka ma wpływ wiele istotnych elementów. Pierwszym z nich jest wiek. Na przykład niemowlęta mogą mieć temperaturę od 36,2 stopni Celsjusza rano do nawet 37 stopni w ciągu dnia. Takie różnice powoduje słabo wykształcony ośrodek termoregulacji. Z kolei osoby starsze często mają obniżoną temperaturę ciała do nawet 36,4 stopni, co spowodowane jest słabszym krążeniem krwi. Dlatego też należy wziąć pod uwagę te elementy, aby prawidłowo wykonać pomiar temperatury ciała u różnych osób.
Jakie jeszcze elementy należy wziąć pod uwagę przy pomiarach temperatury?
Bardzo znaczącym czynnikiem u kobiet jest cykl menstruacyjny. Podczas owulacji temperatura ciała może wzrosnąć o średnio 0,15- 0,45 stopnia Celsjusza. Jeśli jej wzrost jest widoczny przez następne 12 dni, to może to oznaczać, iż kobieta jest w ciąży. Temperatura ciała wzrasta także podczas aktywności fizycznej. Warunki atmosferyczne również mają tu znaczenie: przebywanie na świeżym powietrzu latem trochę ją zwiększa, a zimą obniża. Powinieneś wziąć pod uwagę wszystkie te czynniki, jeśli chcesz prawidłowo zmierzyć temperaturę.
Jak dobrać odpowiedni termometr pomocny w zbadaniu temperatury ciała?
Przez wiele dekad najpowszechniejszym rodzajem termometru był rtęciowy, jednak z biegiem lat zaczęto zauważać wady tego urządzenia. Dziś dostępnych jest wiele alternatywnych termometrów, z których obecnie dużą popularnością cieszą się modele bezdotykowe. Elektroniczne urządzenia są niezwykle dokładne i pozwalają na prawidłowy pomiar temperatury ciała. Dodatkową zaletą takiego przedmiotu jest to, że wynik uzyskasz już po kilku sekundach, a nie po kilku minutach, jak to miało miejsce z klasycznym termometrem rtęciowym. Ponadto termometry elektroniczne charakteryzują się dużym wyświetlaczem, co jest bardzo pomocne dla osób starszych i niedowidzących. Tego typu urządzenia działają dzięki czujnikom podczerwieni, co sprawia, że jest on bezpieczny dla użytkownika i pozwala uniknąć zarejestrowania temperatury z innych źródeł ciepła.