Producenci

Świszczący oddech – jakie mogą być jego przyczyny? Nie ignoruj go!

Obserwacja organizmu to najlepszy sposób na wczesne wyłapanie niepokojących objawów. Jednym z tych symptomów, które zwykle związane są z rozwojem rozmaitych jednostek chorobowych, jest świszczący oddech. Jakie mogą być jego przyczyny i dlaczego nie należy go ignorować? Sprawdź, co musisz wiedzieć, by odpowiednio zareagować na zmienioną pracę układu oddechowego. 

Za powstanie świszczącego oddechu odpowiedzialne jest zwężenie dróg oddechowych. To objaw, który można przypisać co najmniej kilku jednostkom chorobowym, występującym zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Przyjrzyjmy się temu, co może oznaczać specyficzny świst, który słychać podczas oddechu. 

Mechanizm powstawania świszczącego oddechu

Świszczący oddech może być wynikiem zmienionej pracy różnych części układu oddechowego. Co istotne, objaw ten występuje w zróżnicowanym nasileniu. Czasami świst jest słyszalny jedynie podczas osłuchiwania lekarskimi słuchawkami. Zdarza się też, że jest na tyle głośny, że do jego usłyszenia nie potrzeba żadnych narzędzi. Świsty w oddechu dzieli się na:

– świsty wdechowe, których przyczyną jest zwężenie górnych dróg oddechowych, np. gardła czy krtani, 

– świsty wydechowe, które mają związek ze zwężeniem dolnych dróg oddechowych, np. oskrzeli czy oskrzelików,

– świsty mieszane, słyszalne zarówno przy wdechu, jak i wydechu.

Świszczący oddech – jakie mogą być jego przyczyny? 

Świsty, które pojawiają się podczas oddychania, mogą być związane z wieloma jednostkami chorobowymi. Wiele z nich wymaga szybkiej interwencji lekarskiej, dlatego specyficznego odgłosu nie należy bagatelizować. Do najczęstszych przyczyn świszczącego oddechu zalicza się następujące zjawiska:

– infekcje wirusowe oraz bakteryjne, którym często towarzyszy zaleganie wydzieliny w drogach oddechowych,

– zapalenie krtani, 

– zapalenie tchawicy,

– zapalenie oskrzeli, 

– astma, uznawana za jedną z najpopularniejszych przyczyn nawracania świszczącego oddechu,

– POChP, czyli przewlekła obturacyjna choroba płuc, 

– reakcja alergiczna, np. na pokarmy czy ukąszenia owadów,

– zachłyśnięcie pokarmem lub ciało obce w drogach oddechowych,

– nowotwory, w tym między innymi rak płuc,

– występowanie wad rozwojowych, np. przetok czy wad serca, które stanowią częstą przyczynę świszczącego oddechu u noworodków.

Leczenie świszczącego oddechu 

Sposób leczenia świszczącego oddechu zależy przede wszystkim od jego przyczyny. W nagłych przypadkach zdarza się, że konieczne jest natychmiastowe udrożnienie dróg oddechowych lub podanie specjalnych leków. Infekcje bakteryjne, które towarzyszą zapaleniom, zwykle leczone są za pomocą antybiotyków. Z kolei świsty o niezidentyfikowanej przyczynie zazwyczaj wymagają dalszej diagnostyki.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl