Producenci

Tamowanie krwawienia — jak zrobić to prawidłowo?

Uszkodzenie skóry i naczyń krwionośnych powoduje krwawienie. Im rana jest głębsza i poważniejsza, tym może stwarzać większe zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia! Jeśli Ty lub ktoś w Twoim otoczeniu wymagałby szybkiego zatamowania krwawienia, powinieneś to zrobić w prawidłowy sposób. Czyli jak? Dowiesz się tego z naszego dzisiejszego wpisu.

W jaki sposób powstają rany na skórze?

Rana jest uszkodzeniem, które przerywa ciągłość skóry. Jednocześnie może także wpływać na rozerwanie tkanek podskórnych. Spowodowana jest urazem mechanicznym, termicznym, lecz także chemicznym. Do krwawienia dochodzi najczęściej przy urazie mechanicznym. Wówczas następuje powolna utrata krwi poprzez uszkodzenie małych naczyń krwionośnych. Dość łatwo jest je zatamować w dość krótkim czasie.

Podczas urazu może także dojść do krwotoku. Czym różni się od krwawienia? To nagła i bardzo obfita utrata krwi, która następuje po uszkodzeniu naczyń krwionośnych — żył lub tętnic. Zazwyczaj wiąże się z głębszym uszkodzeniem ciała. Jeśli utrata krwi będzie zbyt duża, może to być niebezpieczne dla życia poszkodowanego.

Trzy rodzaje krwotoków, które powinieneś znać 

Rozróżniamy trzy rodzaje krwotoku. Zależą one od rodzaju uszkodzonych naczyń w ciele osoby, która doznała urazu.

- Pierwszym z nich jest krwotok tętniczy. Poznasz go po pulsującym wypływie krwi — dokładnie tak, jak pulsuje serce. Jego kolor jest jasnoczerwony. Taki krwotok może być bardzo niebezpieczny.

- Drugim rodzajem jest krwotok żylny. Pochodzi z powierzchni rany, a krew w tym przypadku jest w kolorze ciemnoczerwonym i wypływa jednostajnie.

- Trzeci rodzaj to krwawienie z naczyń włosowatych. Zazwyczaj jest niewielkie, ale jeśli zaczyna gromadzić się wewnątrz organizmu, to dochodzi wówczas do krwotoku wewnętrznego. W tym ostatnim przypadku poszkodowany wymaga szybkiego przetransportowania do szpitala.

Dodatkowe objawy w trakcie krwotoku 

Podczas krwotoku, u osoby, która doznała urazu, mogą pojawić się dodatkowe objawy. Zwróć na nie szczególną uwagę. Niektóre z nich mogą świadczyć o zbyt dużej utracie krwi. Należą do nich bladość całego lub części ciała, ogólne osłabienie czy utrata przytomności. Poza tym może wystąpić przyspieszenie tętna, niepokój, spadek ciśnienia krwi, szum w uszach czy wystąpienie zimnego potu. 

Tamowanie krwawienia krok po kroku 

Pierwsza pomoc jest niezbędna, jeśli zauważysz, że u kogoś wystąpił krwotok. Jego życie może być bezpośrednio zagrożone, dlatego należy działać szybko i bardzo dokładnie. Poniżej znajdziesz instrukcję, która dotyczy tamowania krwotoku zewnętrznego. 

Pierwsza pomoc, gdy poszkodowany jest nieprzytomny 

Przed przystąpieniem do udzielenia pierwszej pomocy i tamowania krwotoku, oceń podstawowe parametry życiowe poszkodowanego. Należy do nich przytomność, oddychanie i krążenie. Jeśli to konieczne, a rana nie jest powierzchowna, jak najszybciej wezwij pomoc. Zadzwoń po pogotowie ratunkowe, wybierając numer telefonu 112 lub 999.

W pierwszej kolejności powinieneś udrożnić drogi oddechowe. Połóż dłoń na czole. Drugą ręką chwyć za żuchwę i delikatnym ruchem odchyl głowę do tyłu. Jeśli osoba ta nie oddycha, a jej krążenie ustało, natychmiast rozpocznij resuscytację. Musisz wówczas wykonać uciski klatki piersiowej na wysokości mostka. Zrób ich 30, każdy na głębokość ok. 5 cm. Tempo, w jakim należy je wykonać, to 100-120 na minutę. Po tym zrób 2 oddechy ratownicze. Cykl ten powtarzaj do przyjazdu karetki. W tym czasie okryj nieprzytomną osobę ciepłym kocem lub kocem ratowniczym.

Udziel pierwszej pomocy, gdy stan jest stabilny 

Jeśli poszkodowany jest stabilny, oddycha i nie stracił przytomności, także powinieneś wezwać pomoc. Do czasu przyjazdu służb ratowniczych, mając apteczkę, możesz jednak samodzielnie zatamować krwawienie. Wykonaj opatrunek uciskowy. Nałóż na ranę opatrunek medyczny, który jest jałowy. Jeśli nie masz nic przy sobie, możesz użyć do tego czystego kawałka materiału. Następnie umocuj go, najlepiej za pomocą bandaża.

Jeśli widzisz, że opatrunek przesiąka krwią, koniecznie dołóż kolejne warstwy. Pamiętaj, aby nie zdejmować tego, co znajduje się pod spodem. To spowodowałoby brak ucisku, który jest konieczny. W przypadku, gdy poszkodowany wciąż krwawi, możesz unieść jego kończynę. Cały czas powinna być uciskana i nieruchoma.

Gdy krwawienie nie ustaje, należy zastosować ucisk tętnicy powyżej miejsca, które krwawi. Jest kilka takich punktów, które należy ucisnąć, aby zatamować krwawienie. Jeśli uraz dotyczy ramienia — uciśnij obojczyk, przedramienia — zgięcie łokcia, dłoni — okolice nadgarstka, uda — miejsce w połowie pachwiny, stopy — przednią część stawu skokowego.

Tamowanie krwawienia w przypadku ciężkich urazów 

Jeśli uraz jest ciężki, a krwawienie wciąż nie ustaje, możesz użyć opaski uciskowej. Musisz to zrobić umiejętnie. W przeciwnym wypadku może dojść do uszkodzenia nerwów lub naczyń. Czasami powoduje to nawet martwicę tkanek. Zwróć więc uwagę, czy założyłeś ją dokładnie 5 cm nad miejscem krwawienia. Nigdy nie rób tego, uciskając miejsce poniżej łokcia lub kolana. Opaska będzie uciskać kość i nie spełni swojego zadania.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl